Weekendowy Berlin

Często zastanawiam się, gdzie by tu wyjechać na weekend? a może Berlin na weekend?  Zapewne i Wy tak macie, że nie możecie usiedzieć w miejscu dłużej niż 5 dni. Ja zdecydowanie należę do tej grupy osób, która potrzebuję częstych wyjazdów 🙂  Jest na rozwiązanie! Otóż Warszawa ma idealne połączenie kolejowe z Berlinem. To jak skoczymy razem na weekend?

 

Transport Berlin

Z Warszawy do Berlina przejazd zajmuję niewiele więcej niż do innego miejsca w Polsce, dajmy na to w Bieszczady 😉

Pociąg Intercity, wygodny, cichy, szybki pozwala dojechać do Berlin Hauptbahnof (Dworzec Główny) w około 6 godzin. Wyjeżdżamy w piątek i wracamy w niedzielę. Taki jest plan 😉

Bilet najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Miesiąc przed powinno wystarczyć ale oczywiście można i z większym wyprzedzeniem.  Wtedy mamy okazję kupić  bilety zdecydowanie korzystniejsze a mianowicie w okolicy 100 zł  w jedną stronę.  Do kupienia na stronie: www.intercity.pl

Kolejną opcją jest autokar. W tym przypadku Polski Bus- jednak jego jedyną zaletą jest cena. Można spokojnie kupić bilet nawet za 50pln w jedną stronę. Natomiast jest mniej wygodnie i przede wszystkim autokar jedzie 9 godzin!

 

Noclegi Berlin

Od czego by tu zacząć…na pewno trzeba znaleźć nocleg. hotel/hostel czy inny typ noclegu.  W Berlinie jest oczywiście bardzo dużo opcji, mi akurat się poszczęściło i nocowałam w Holiday Inn Berlin City Centre West za zupełnie przyzwoite pieniądze. Hotel sieciowy, dobrze położony ale ceny wahają się jak wszędzie w zależności od sezonu i obłożenia.

Warto poszukać więc na booking.com

Najlepsza pora na Berlin

Oczywiście wiosna jest piękna zawsze i wszędzie ale też jest za to druga pora roku idealna na taki wypad. A dokładnie grudzień. Wtedy mamy okazję zwiedzić najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe

 

Jarmarki Bożonarodzeniowe

 

Adwenturka
Adwenturka

W Niemczech pójście na jarmark świąteczny jest nie tylko traktowane jako zabawa ale niemalże obowiązek. Przyznam, że ja uwielbiam te wszystkie straganiki. Atmosfera jest niepowtarzalna i świąteczna!

W Berlinie szacuje się, że co roku jest  między 50 a 100 jarmarków świątecznych!!! Praktycznie każda dzielnica ma ich po kilka.

Polecam w szczególności wybrać się na pyszne grzane wino,  obejrzeć cudowne straganiki z jeszcze cudowniejszymi bombkami na choinkę, ozdobami świątecznymi i adwenturkami. Naprawdę robią wrażenie. Do tego tradycyjne słodycze lub standardowe niemieckie kiełbaski, bez których nawet taki jarmark nie może istnieć 🙂

W oczekiwaniu na wino grzane

 

Nie może zabraknąć kiełbasek
Nie może zabraknąć kiełbasek

 

Co zwiedzać oprócz jarmarków? Niewątpliwie place, uliczki i wszystko to co jest ‚zewnątrz’. Atrakcji w Berlinie nie brakuje. Nie możecie jednak zabraknąć w Muzeum Pergamońskim. Znajdziecie tutaj wszystko to co najciekawsze, sztuka grecka, arabska czy egipska.

To muzeum leży na słynnej berlińskiej wyspie muzeów, gdzie znajduje się w sumie 5 największych kompleksów muzealnych wśród nich muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa oraz Stare Muzeum.

Od 1999 roku wyspa muzealna należy do dziedzictwa UNESCO jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny.

Zerknijcie na tą stronę, jest ona dostępna w języku polskim i zawiera wszelkie informację dotyczące państwowych muzeów w Berlinie.

https://www.museumsportal-berlin.de/pl/

 

 

Brama Branderburska
Brama Branderburska

Weekend w Berlinie to zdecydowanie dobrze spędzony czas. Jeśli nie chcesz jechać wiosną czy na jarmark świąteczny. Wybierz się po prostu tam na zakupy i na dobre piwo 😉 Poza sezonem ceny są super przyzwoite i warto sobie przy okazji odświeżyć szafę 😉

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *