Kuba to muzyczna wyspa

Kuba to muzyczna wyspa.

Dlatego tak wiele wydarzeń kulturalnych jakie są na Kubie związane są właśnie z muzyką.

Kubańczycy uwielbiają tańczyć, bawić się i śpiewać. Dlatego sami mówią, że Kuba to muzyczna wyspa. Nie sposób poznać Kubańczyka, który nie lubiłby tańczyć.  Wszędzie słychać gorące rytmy salsy czy rumby. Taki rodzaj muzyki związany jest z napływami afrykańskimi, który z biegiem lat  rozwijał się i obecnie jest ceniony na całym świecie.

Kultowa restauracja w Trynidad

 

Jest kilka wydarzeń, na które warto się

wybrać.

Najważniejszym z nich jest Karnawał w Santiago de Cuba. Porównywany jest on do tego w Rio de Janeiro. Trwa on tydzień i przez cały ten okres możemy zaobserwować eksplozję kolorów, rytmów, tańców.  Będą niesamowite parady i pokazy szkół tańca. Kubańczycy w ten sposób świętują swoją kulturę, historię i wspólnotę. Santiago de Cuba to drugie co do wielkości miasto na Kubie, charakteryzujące się dużą różnorodnością etniczną. Wśród stałych mieszkańców znajdziemy Kubańczyków, Chińczyków, Afrykańczyków, Hiszpanów i Francuzów z Haiti.

Na festiwal przyjeżdżają ludzie z całego świata. W 2018 roku odbywać się będzie 21-27 lipca. Warto zarezerwować sobie noclegi z dużym wyprzedzeniem.

Festiwal związany jest ze świętem narodowym Kuby 26 lipca. W związku z czym pamiętajcie o tym udając się na Kubę w tym okresie. Może  być wiele niespodzianek z utrudnionym podróżowaniem i znalezieniem noclegu na całej wyspie.

Drugim ważnym festiwalem również w Santiago de Cuba – to Święto Ognia- znany również jako Festival del Caribe. Ekscytujące wydarzenie pełne spotkań z artystami z całego świata. Na ulicach Santiago zagości  wówczas przez kilka dni  ponad 2.000 artystów z około 18 krajów, którzy przygotowali dla zwiedzających mnóstwo atrakcji muzycznych, tanecznych, związanych z magią,teatrem czy rzeźbą. Ostatniego wieczoru festiwalu organizowana jest parada ognia, która zwykle kończy się rytualnym spaleniem diabła.

Festiwal odbywa się w lipcu.

 

 

Zapraszam do odwiedzenia Kuby. Wspaniała wyspa.

 

 

 

Pozostałe wydarzenia muzyczne:

Marzec- Festiwal Trova– tradycyjna muzyka kubańska ( Santiago de Cuba)

Kwieceń- Festiwal Tańca Nowoczesnego (Hawana)

Czerwiec- Festiwal muzyki country

Wrzesień- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Benn’ego More– najważniejszy z kubańskich piosenkarzy (Hawana)

Październik- Festiwal Rumby (Hawana), Międzynarodowy Festiwal Baletu (Hawana) Kuba słynie z dobrych szkół baletowych i wspaniałych teatrów.

Listopad- Międzynarodowy Festiwal Muzyczny (Varadero)

Grudzień- Międzynarodowy Festiwal Jazzu (Hawana)

 

Współczesna muzyka w wersji kubańskiej.

Na Kubie nie sposób się nudzić czy być tylko w jednym miejscu. Praktycznie każdego miesiąca na wyspie organizowany jest jakiś inny festiwal muzyczny. Nie możemy jednak zapominać o innych wydarzeniach, w których również warto uczestniczyć. Takich jak:  Festiwal Cygar (Habanos Festival)– na który zjeżdżają się koneserzy cygar z całego Świata. Wydarzenie luksusowe.

Profesjonalne przygotowanie cygar

Jak wiemy Kubańczycy to naród wesoły lubiący się bawić i tak ciekawym festiwalem jest też Bienal International del Humor- czyli festiwal humoru. Wystawa grafik, kakrykatur i innych wydarzeń związanych z żartami.

I tak zabawa kołem się toczy i zarówno Boże Narodzenie czy Nowy Rok jest okazją do spędzenia go w gorących rytmach kubańskich. Organizowane są przepiękne parady uliczne a mieszkańcy Kuby ubierają wtedy swoje najlepsze barwne kostiumy.

Wymieniłam tylko te najważniejsze i najciekawsze według mnie wydarzenia Kuby. Jest ich natomiast mnóstwo. Praktycznie w Hawanie, Santiago de Cuba czy Varadero zawsze coś się dzieje.

Warto polecieć na Kubę poznać ich kulturę i zobaczyć jak się bawią. Bo bawią się wyśmienicie 😉

Zatem Kuba to  muzyczna wyspa,  którą miłośnicy muzyki po prostu muszą odwiedzić !

 

Więcej informacji o Kubie znajdziecie w moim poprzednim artykule:

Viva Cuba! …miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć…

 

Muzyka na każdym kroku towarzyszy Kubańczykom. Tutaj widzimy uliczny koncert.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *